środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek głazy sztachetki te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało wprawnym okiem trudno je odróżnić.

Chociaż kamienie sztachetki te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało fachowym okiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, lekkiej obróbce i stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi bądź wstępnie ociosuje, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i wysyła do miejsca budowy ogrodzenia z Winylu na plot i bramę sztachetowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak sklejony spoiwem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Oprócz substancji zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień skał na balustrady plastykowe na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek, przybierają one wtenczas przeróżne pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak dużych złóż wycina się najogromniejsze bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie wolno też siekać na sześciany o symetrycznych zarysach, użytkowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można też je rozdzielać przy asyście specjalnych klinów a także dłut na cienkie, nietypowych kształtów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenie z plastyku stosuje się również wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na ogrodzenia plastykowe na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku i naszych upodobań forma kamiennych tafli może być urozmaicony – od łamanych, nierównych, aż po pionowo przyciętych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki i balustradyogrodzenie plastikowe plastykowe na ogrodzenie i bramkę ze sztachet unosi się z kamieni wielorakiego zarysu, złożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z odłamków o niesymetrycznych kształtach, należy je trafnie zestawiać tzn. tak, tak aby kształt każdego następnego scalał się z poprzednim. Aby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia z plastiku należą do głazów mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur migiem niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają również mchem i wodorostami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań lub rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać kurzu z powierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Sprofilowane jednostki sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pragniemy, ażeby głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz